BEVEZETŐ

2008 nyarán a Fejér Megyei Önkormányzat Oktatási és Kulturális Bizottsága kezdeményezésére és támogatásával a Vörösmarty Mihály Megyei Könyvtárban megkezdődött a Fejér Megyei Életrajzi Lexikon (FMÉL) összeállítása. A munka alapjául a könyvtár helyismereti részlegében több évtizede épülő cédula-katalógus szolgált, mely több mint 10000, valamilyen módon Fejér megyéhez kötődő személyről tartalmaz adatokat. Az adattárban szerepelnek mindazok, akik megyénk területén születtek, haltak meg, vagy életük során Fejér megyében dolgoztak, alkottak. Az említett katalógus számára folyamatosan gyűjtjük a régen élt, valamint a ma élő neves személyekről szóló irodalmi hivatkozásokat.

Az adattárunkban fellelhető személyek fele már nem él, és miután az életrajzi lexikon feladata a befejezett életutak megörökítése, így hozzávetőlegesen 5-6000 névből választottunk a FMÉL készítésekor. Az eredeti elképzelésünk az volt, hogy Fejér megye első említésének 1000. évfordulója alkalmából 1000 kiemelkedő Fejér megyei személyiség bemutatására kerüljön sor. Egy-egy szócikk az életút és a munkásság rövidebb-hosszabb általános bemutatása után, ahol erre adat van, az adott személy Fejér megyéhez kötődő tevékenységét, valamint a megyére vonatkozó publikációit tartalmazza.

A szócikkeket a Fejér Megyei Levéltár, a Kodolányi János Főiskola, Székesfehérvár Város Levéltára, a Szent István Király Múzeum, és a Vörösmarty Mihály Megyei Könyvtár könyvtárosai, levéltárosai, történészei állították össze.

A lelkes szakembergárda a fenti szempontok alapján 2009 januárjának végére elkészült az első 500 szócikkel, de a munka akkor anyagi okok miatt nem folytatódhatott. A lexikon-töredék így csak nagyon hiányosan, és aránytalanul mutatja be a régvolt idők nevezetes Fejér megyei személyiségeit. A nevek kiválasztásakor elsődleges szempont volt a megbízó Fejér Megyei Önkormányzat előd-intézménye, Fejér vármegye főispánjainak, alispánjainak bemutatása, a nagyobb közigazgatási egységek irányítóinak, a főszolgabírók, szolgabírók életének feldolgozása. Bemutatjuk azok életét is, akik Fejér megye valamelyik kitüntetését, díját megkapták munkásságuk elismeréseként. Fontosnak érezzük továbbá azok megemlítését, akiknek nevét napjainkban a megye területén valamilyen közintézmény őrzi. A legnagyobb múlttal rendelkező kulturális intézményeink legjelesebb képviselőiről is igyekeztünk méltó módon megemlékezni. Miután FMÉL elkészítésére kaptunk megbízást, így már a kezdetektől figyeltünk arra, hogy minden Fejér megyei település képviselve legyen több-kevesebb híres emberével.

Tudjuk, hogy a tervezett 1000 személy életrajzának a bemutatása is csak egy nagyon szűk keresztmetszetét adhatta volna annak a tudományos és művészeti tevékenységnek, mely a Fejér megyében élt és élő személyek munkásságához fűződik, s az elkészült 500 szócikk pedig csupán ízelítőül szolgál arra, hogy számos tehetséges honfitársunk életútja szélesebb körben is ismertté váljon.
Szerzőtársaimmal együtt bízom a folytatásban, mert fontos, hiánypótló munkát kezdtünk el.

Szőnyegi Hajnalka