Skip navigation

Jazzklub – Jazz Inform

Székesfehérváron megjelent zenei időszaki kiadvány, a magyar jazz egyik fontos forrása. 1975-ben a Velinszky László Ifjúsági és Úttörőházban alakult Székesfehérvári Jazzklub tájékoztatója volt. A „Kiváló” és „Aranykoszorús” címekkel elismert klubot Márkus József vezette. Hetente klubnapokat tartottak, ahol hanglemezeket, jazztörténeti előadásokat hallgattak, vetélkedőket, szakmai kirándulásokat szerveztek. Fővárosi zenekarok mellett helyi illetve környékbeli zenészeket is rendszeresen meghívtak magukhoz zenélni. Országos levelezőhálózatot építettek ki más városokban élő jazzkedvelőkből, ennek segítségével jutott el tájékoztatójuk a célközönséghez. A Jazzklub a mai hírleveleknek megfelelő kiadvány volt, amit Márkus József a klub levelezőhálózata által hozzá érkező hírekből állított össze. Szerepelt benne, hogy ki játszott Székesfehérváron, milyen koncertek várhatóak, részletes klubprogram, beszámolók, jazz-zel kapcsolatos cikkek, könyvek, hanglemezek. Közkedvelt volt a lap népszerűségi szavazása. Az egyes évadok magyar jazz zenészeire és együtteseire lehetett szavazni a kiadványban megjelent szavazólap segítségével.

A Vörösmarty Mihály Könyvtárnak 1978-1984 közötti időszakból vannak példányai. Az írógéppel írt, havi rendszerességgel megjelenő kiadvány címe 1978-tól 1981-ig Jazzklub volt. 1982-től, a 7. évfolyamtól kezdődően színes borítóval jelent meg, a címe Jazz Inform lett, alcíme: A Székesfehérvári Jazzklub tájékoztatója. Felelős kiadója Magyarits András, a Velinszky László Ifjúsági és Úttörőház igazgatója, szerkesztője Márkus József. A kéziratként terjedő kiadvány példányszáma az 1980-as évek elején 200-220 körül mozgott. 

 

MÁRKUS JÓZSEF (Szeghalom, 1942. jan. 24. – 2021. aug. 18.) Érettségi után költözött Székesfehérvárra, ahol rádióműszerész szakmunkás bizonyítványt szerzett, majd a Villamossági Televízió és Rádiókészülékek Gyárában kezdett dolgozni.

Rendszeresen látogatta a városban 1967-től évente megrendezésre kerülő nemzetközi jazzfesztiválokat. Lelkes tagja volt az Építők Művelődési Házában 1970-ben megnyílt jazzklubnak. 1975-ben felépült a Velinszky László Ifjúsági és Úttörőház, ahol az újjáalakult Székesfehérvári Jazzklub vezetőjévé választották. Későbbi hangszerével, a vibrafonnal 1977-ben kezdett megismerkedni, Kruza Richárd budapesti lakásán vett magánórákat. Már sorkatonai szolgálatának idején zenélt egy amatőr zenekarban, később Gayer Ferenc bőgőssel alkotott duót. Az 1980-ban alakult Reflexion együttesben két bőgőssel, Töttös Lászlóval és Vörös Tamással játszott együtt. 1982-ben a New Reflexion, 1983-ban a Tritonus jazztrió tagja. Ez utóbbi zenekar volt a jazzklub házi zenekara. Utolsó együttese az 1984-ben alakult Albatross zenekar volt, mely Albatross Jazz & Blues Bandként többször aratott nagy sikert a Magyar Rádió Márványtermében.

Előadóművészi képesítéssel nem rendelkezett, de Székesfehérvár zenei életében végzett több évtizedes tevékenysége vitathatatlan. 2007-ben a Zene világnapja alkalmából Fricsay Richárd zenei díjat kapott.