Skip navigation

Hunyadi Mátyás Fiú Felsőkereskedelmi Iskola diákjainak hősi emlékműve

A székesfehérvári Hunyadi Mátyás Fiú Felsőkereskedelmi Iskola diákjai hősi emlékművének felállítását 1927 decemberében az iskola volt diákjainak egyesülete kezdeményezte. A szobor költségeire adakozást indítottak, megkeresték a vármegyében, Budapesten és Bécsben élő tehetősebb volt növendékeket, sőt azokat a bankokat, vállalatokat is, ahol az egykori diákok jelentősebb állást töltöttek be. Az adakozásból 6000 pengő gyűlt össze.

felsőkereskedelmi
Fotó: Farkas Edit

Az alkotást eredetileg az iskola udvarán tervezték felállítani, azonban Zavaros Aladár polgármester kérésére az iskola elé, közterületre került. Az emlékmű körül kis parkot is kialakítottak, ennek költségét a város vállalta. 1929. június 2-án, a Kereskedelmi Társulat két iskolájának együttes jubileumán, a felsőkereskedelmi iskola fennállásának 60., a kereskedő tanonciskola létrehozásának 75. évfordulóján, tartották az emlékmű avatóünnepségét. A Szózatot követően Csikós Andor, a Székesfehérvári Takarékpénztár és Kereskedelmi Bank Rt. vezérigazgatója, a volt diákok egyesületének elnöke mondott beszédet. Karl István elnök a társulat nevében vette át a szobrot. Beszédet mondott Zavaros Aladár a város polgármestere és Vértes József iskolaigazgató is. Énekszámok, szavalatok színesítették a programot. A koszorúzást követően a volt diákok és a tanári kar közös ebéden vett részt a Fekete Sas Szálloda kerthelyiségében. Az emlékmű 185 cm magas bronz nőalakja, kezében karddal és babérkoszorúval Bory Pál, Bory Jenő testvére, öntödéjében készült. A 90x89 cm, műkő posztamensen, melyet Bory Jenő faragott ki, haldokló diák figurája látható és „A felsőkereskedelmi iskola hősi halált halt volt tanulói emlékének” felirat olvasható. A többi kőfaragó munkát a Havranek-fivérek végezték. Hátoldalán „Az nem lehet, hogy annyi szív hiába onta vért” idézet és a 49 hősi halott diák névsora olvasható. 

Az alkotást mai helyére, a Zsuzsanna-forrás mögé, 1971 után helyezték. A szobrot kisebb talapzatra állították, a talapzat két oldalán olvasható, elmosódott névsor egy kőtáblára vésve az emlékmű mögé került. 1996-ban újabb felújításra került sor.

Igaz-Hamis mondatok

Nézd meg figyelmesen a mondatokat! Ha hibát találsz, javítsd ki!

Kérdés 1

1. 1929. június 2-án a Kereskedelmi Társulat két iskolája fennállásának jubileumát ünnepelte.

Kérdés 2

2. A felsőkereskedelmi iskola 1929-ben már 60 éve működött.

Kérdés 3

3. 1929-ben Vértes József volt a felsőkereskedelmi iskola igazgatója.

Kérdés 4

4. Bory Jenő öntödéjében készült azelső világháborús emlékmű női főalakja.

Kérdés 5

5. Bory Pál faragta az emlékmű talapzatán látható haldokló diák figuráját.

Folytasd az emlékmű szövegét!

„Az nem lehet, hogy

Enable JavaScript