A nemzeti áldozatkészség szobra
A Szent István Király Múzeum őriz egy szobrot, amely szorosan kapcsolódik az első világháború időszakához, egy különleges jótékonysági akció része.
Lyka Döme Bécsben járva látott egy olyan faszobrot, amelyre a lakosok jótékonysági céllal vásárolt, bevert szögeket szögeltek, így abból egy „fémszobor” lett. Egy hasonló jótékonysági mozgalmat indított el a pázmándi földbirtokos itthon, Fejér megyében is. 1915. március 18-án felajánlotta támogatását Saára Gyula polgármesternek. Vállalta, hogy elkészítteti a faszobrot, a város vezetésétől azt kérte, hogy gondoskodjanak a jótékonysági szegekről és a befolyt összeg felhasználásról. A gyűjtést az első világháborúban elesett hősök özvegyei, árvái, illetve a rokkant katonák javára indították. A terv megvalósítására szoborbizottság alakult. A faszobor elkészítésével Riegele Alajos pozsonyi szobrászművészre bízták meg, aki Mátyás király fekete seregének daliás katonáját mintázta meg. A kard, az arc és a sisak fémből készült. A hársfából készült faszobrot a Városház téren gótikus stílusú pavilonban helyezték el, melyet szintén Lyka Döme készíttetett a székesfehérvári Szabó Ferenc ácsmesterrel. A szobrot szeptember 8-án ünnepség keretében avatták fel. Az ötletadó, Lyka Döme a szobor adományozója köszöntötte a jelenlévőket és a megjelent megyei és városi elöljárókat, továbbá az ünnepi beszédet tartó Prohászka Ottokár püspököt. Az első szeget Ferenc József magyar király nevében gróf Széchenyi Viktor főispán verte a faszoborba, majd a helyi elöljárók és lakosok következtek. A pavilon mellett négytagú hölgytársaság felügyelte a vas és ezüst szegek eladását, és a hadiszegek szoborba verését. A hadiszegeket 50 fillérért árusították, de aki tehette többet fizetett a jótékony célra, az ő neveik a helyi lapokban naponta megjelentek. Vasárnaponként térzenét adtak a Nemzeti Áldozatkészség Szobra előtt a helyi katonazenekarok, továbbá a helyi iskolák, szervezetek, sportegyesületek szerveztek figyelem felhívó alkalmakat, így támogatták a gyűjtést. A nemes célt szolgálta a Vértes vitézről készült 500 darab kb. 10 cm-es miniatűr szobrocska dísztárgyként történő árusítása is. A befolyt pénzt a szoborbizottság hadikölcsönbe fektette és a városi hadiárvák között szétosztotta.
A szegekkel díszített szobor a város múzeumába került, ma is őrt áll a múzeum bejáratánál, és emlékeztet a város és megye lakóinak összefogására, jótékonyságára.
A kép forrása: 125 év – 125 tárgy. Válogatás a Fejér megyei Múzeumok gyűjteményeiből. – Szent István Király Múzeum közleményei: D sorozat (2000)