Skip navigation

Pro Patria

A Ciszterci gimnázium első világháborús emlékműve

Az első emlékmű-tervet Philipp István a ciszterci gimnázium rajztanára 1917-ben készítette, melyet később többször átdolgozott. 1923 elején Mátrai Rudolf, főigazgató kérésére már egy részletes terv készült az iskola fennállásának 200. évfordulója tiszteletére tervezett ünnepség sorozatának tervezése során.  A Ciszterci Diákszövetség Székesfehérvári Osztálya a következő év elején határozott arról, hogy készüljön el a világháborúban hősi halált haltak emléktáblája mellett két dicsőségtábla is.

pro patria
A Vörösmarty Mihály Könyvtár képeslapja

Az iskola udvarán a sekrestye falához támaszkodó Hősök emléke előtt nyitott korlát, melyen a jezsuita és ciszterci címer látható. A korlát vonala fölött kezdődnek a keretbe foglalt vörösmárvány táblák. Középen a hősi halált halt diákok nevei, jobboldalon az egykori igazgatók és neves tanárok, baloldalon jeles diákok nevei olvashatók. A névsor fölött Pro Patria, Az iskola hős és jeles fiainak véset olvasható. Ezek fölött az országcímer és a stilizált hármas halom, a legmagasabb középső halom előtt Szent István király ülőszobra, a halom csúcsán a korona és egy kettőskereszt zárja az emlékművet. A kőfaragó munkákat Havranek Lajos, szobrász, a kőműves munkákat Ujcz István végezte. Szent István alakját a tervező Philipp István formálta meg. Az emlékmű a Ciszterci Diákszövetség Székesfehérvári osztálya tagjainak és város elöljárói és polgárai adományaiból, és a diákok gyűjtéseiből valósult meg.

Az avatásra 1924. november 9-én került sor a székesfehérvári Ciszterci Szent István Gimnázium fennállásának 200. évfordulója alkalmából rendezett ünnepség sorozat keretében. Az emlékművet gróf Zichy János adta át a Ciszterci Diákszövetség Székesfehérvári osztálya nevében, majd az iskola főigazgatója Mátrai Rudolf főigazgató mondott beszédet. A diákok képviseletében a VIII. osztályos Kaltenecker Viktor kapott szót, majd a beszédek sorát Raics Károly tábornok zárta. Az ünnepség kezdetén a Himnuszt, befejezéseként a Ballag már a vén diák című dalt játszotta el a fúvószenekar.

 

Válaszolj a kérdésekre!

Kérdés

1. Fennállásának hányadik évfordulóját ünnepelte a ciszterci rend gimnáziuma Székesfehérváron 1924-ben?

Answers

100

200

250

Visszajelzés

Kérdés

2. Ki tervezte a székesfehérvári ciszterci gimnázium első világháborús emlékművét?

Answers

Bory Jenő

Havranek Antal

Philipp István

Visszajelzés

Kérdés

3. Az eredeti emléktábla mellé további két dicsőségtábla készült. Kiknek állítottak emléket?

Answers

igazgatók, tanárok, jeles diákok

igazgatók, tanárok

híressé lett diákok

Visszajelzés

Kérdés

4. Ki készítette el az emlékmű részeként Szent István király szobrát?

Answers

Bory Jenő

Havranek Antal

Philipp István

Visszajelzés